Real Madrid’in Tek Umudu Şampiyonlar Ligi Kupası

Liverpool Real Madrid’i Yenmeye Odaklandı

Şampiyonlar Ligi finalinde Real Madrid kötü geçen sezonu kupa ile bitirmek, Liverpool ise 2005’ten sonra yeniden kupayı kazanmak istiyor.

Bu sezon Real Madrid için pek iyi geçmedi. Ligin ilk haftalarında aldığı kötü sonuçlar sonrasında Barcelona ve Atletico Madrid’in gerisinde kaldı. Diğer yandan Şampiyonlar Ligi’nde çok beklenmeyen bir başarı ile finale çıktı.

Liverpool ise zorlu bir lig maratonunu dördüncülük ile tamamladı ancak gelecek sezon için Şampiyonlar Ligi hakkını yine de elde etti. Muhammed Salah’ın üstün performansı ile Şampiyonlar Ligi’nde iyi sonuçlar elde ettiler.

Kiev’de yapılacak final maçında Liverpool Real Madrid’e maçın başından itibaren saldıracaktır. Özellikle Salah ile sol kanattan geliştirilecek akınlarda Kızıllar gol arayacaktır. Salah ve Sadio Mane bu noktada Liverpool’un en önemli oyuncuları olacaktır.

Real Madrid de tıpkı rakibi gibi atak bir oyun tercih edecektir ancak kanatlardan gelişecek akınları kesemezler ise defansa dönmeleri muhtemel. Bu noktada Sergio Ramos’un nasıl bir performans sergileyeceği önemli. Şayet Real Madrid kaptanı rakip ataklarını engellemekte başarılı olur ve defans hattının sağlam çalışmasını sağlar ise Liverpool için gol atmak zora girer.

Liverpool’un hücum hattı ile Real Madrid’in defans hattı karşılaştırılırsa İngiliz ekibinin daha avantajlı olduğu görülüyor. Diğer yandan Madrid kalecisi Navas’ı geçmek kolay değil.

Real Madrid ise hücum hattında Cristiano Ronaldo ve Karim Benzema ile oldukça büyük tehlikeler yaratabilir. Fakat, bu iki oyuncuya top taşınması yani orta sahadan yardım gelmesi lazım. Isco eğer orta alanda Liverpool’un egemenliğini kıracak bir beceri gösterirse Ronaldo ve Benzema Liverpool kalecisi Karius’u avlayabilir.

Liverpool’un oldukça iyi bir defansı olsa da dünya çapındaki golcülere dur diyecek esas güç Karius ve bu maçta tıpkı Navas gibi ona da büyük iş düşüyor. Zidane maçın ikinci yarısı için Bale’i düşünecektir. Galli oyuncu Real’in hücum hattında büyük bir artı yaratır. Eğer oyun Bale girene kadar Liverpool lehine dönmemişse Real arka arkaya üçüncü kupasını kaldırır.