Futbolda Latin Amerika Rüzgarları !

Dünya Kupası elemelerinde artık sona yaklaşıyoruz. Ülkeler 2016’nın son karşılaşmalarını oynadıktan sonra, 2017’i için beklemeye başlayacaklar.

Dünya Kupası Güney Amerika Elemelerinde bayrağı elinde tutan Brezilya ve hemen ardından gelen Uruguay bu haftayı da pozitif sonuçlarla tamamlayabilirler. İki takımda deplasman maçlarına çıkacak olsalar da, galibiyet için birden fazla dinamiği ellerinde bulunduruyorlar.

Dünya Kupası Güney Amerika Elemelerinde dün, grubun ve takımların son durumlarını değerlendirmiştik ve Bolivya ve Paraguay arasında oynanacak olan karşılaşmanın detaylarını da yazmıştık.

Grubun geriye kalan maçlarında Ekvador kendi sahasında Venezuela ile karılaşacak.  Grupta 5 puana sahip olan Venezuela’nın bu deplasmandan puanla ayrılması oldukça zor görünüyor.  Ekvador’un puan olarak üst tarafları zorlaması ve kendi sahasında oynayacak olmasının avantajlarını da düşündüğümüzde, bu karşılaşmanın ev sahibi takım açısından daha kolay geçeceğini söylemek mümkün olacaktır.

Yaralı Arjantin puan peşinde! Brezilya maçından sonra ciddi bir yara alan Arjantin ise yine kendi sahasında Kolombiya’yı ağırlayacak. Messi önderliğinde rakiplerini geride bırakmasını beklediğimiz Arjantin’in şu ana kadar çizdiği tablo pek umulduğu gibi olmadı. Ülke, Barcelonalı yıldız Messi’ye sırtını dayayıp yoluna devam etmek istiyor ancak Lionel’in durumu sanıldığı gibi değil. Barcelona’daki oyun yapısı ve oyuncu kalitesinin Arjantin’le kıyaslanamayacak kadar iyi olması, ön alanda Messi’yi daha özgür kılarken, uluslararası arenada birden fazla şeyi beraber yapması gereken dâhinin zorlanıyor olması, grupta yaşanılan durumun ve başarısızlığın en somut örneği.

Kolombiya cephesinin puan olarak Arjantin’den yukarıda olması da maçın önemini daha da fazla artırıyor. Arjantin kazanırsa puanını 19 yapacak ve Kolombiya’nın üzerine çıkmış olacak. Bu nedenle Brezilya mağlubiyetinin ardından kaybetmek istemeyeceklerdir. İki takımın son oynanan 10 maçına baktığımızda Arjantin 6 galibiyet alırken, Kolombiya bu karşılaşmalardan sadece bir tanesinden galip çıktı ve 3 maçta berabere sonuçlandı.

Liderle arasında çok ufak bir fark bulunan Uruguay da Şili deplasmanına gidiyor. Bu maçla ilgili enteresan bir bilgi verirsek o da şu olur; Uruguay bu sezon orta sırada yer alan ülkelere karşı maçların tamamında ilk yarıyı geride tamamladı ve bunun sıkıntısını da çekti. Bu karşılaşmada da buna benzer bir senaryo ortaya çıkabilir. İki takımın son 10 resmi maçı da gol bakımından oldukça verimli geçti. Bu tercihi de değerlendirmek faydalı olacaktır.

Teknik direktörlüğünü Tita’nın yaptığı Brezilya, uzun zamandır aradığı eski günlerine çabucak geri döndü ve bu grupta üst üste galibiyetler alarak mental anlamda da kendilerini oldukça geliştirdiler. Peru ise bu manada oldukça geride ve eski günlerine özlemle bakıyor. Arjantin maçında rakibine pozisyon vermeyen Sambacılar, deplasmanda olmalarına rağmen, Peru’dan puan almayı başaracaklardır. Peru’nun her ne kadar son şansı gibi göründe de, oyuncu bazında yaşadıkları sıkıntılar takımın tamamına etki ediyor ve bu durum günün sonunda işlerine gelmiyor. Bu iki ülkenin son oynadıkları 10 karşılaşmaya baktığımızda, yukarıda yapmış olduğumuz tespitin doğruluk oranı oldukça artıyor. Bu süreçte 6 galibiyet elde eden Brezilya karşısında Peru’nun sadece 1 galibiyeti bulunuyor.

500TL 'ye kadar %100 bonus
ŞİMDİ OYNA