Dünya Kupası Tarihindeki Sürprizler

Çok değerli Dünya Kupası

Bir grup futbolsever için bu yılki Dünya Kupası’na İtalya’nın katılamayacak olması futbol tarihinin en büyük sürprizlerinden biriydi. 1958’den beri ilk kez bir Dünya Kupası’na katılamayacak olan İtalyanların İsveç’e elenmesi esasında turnuva tarihindeki ilginç olaylardan sadece bir tanesi.

İtalya’nın Dünya Kupası’nda yaşadığı en ilginç olaylardan biri 1966 yılında İngiltere’de düzenlenen kupada meydana gelmişti. Grup maçlarında Kuzey Kore ile karşılaşan İtalya 42. dakikada yediği golle maçı 1-0 kaybetmiş ve gruplardan çıkamamıştı.

Uzun yıllar Türkiye, İngiltere karşısında alınan mağlubiyetler ve gol atamamanın mahcubiyeti ile yaşadı. Hatta olay öyle bir boyuta geldi ki İngiltere’ye gol atarak yenilmek bile başarı sayılacaktı. Futbolun beşiği sayılan İngiltere pek çok takım için aynı etkiye sahipti. 1950 yılında ABD – İngiltere ile karşılaştığı zaman İngilizler yine galibiyeti alacaklarını sanıyorlardı ancak maçı 1-0 kaybettiler. ABD bu galibiyete o derece sevindi ki hala “Mucize Maç” olarak bilinir.

Takvimler 1990’ı gösterdiği zaman favori Arjantin gruptaki ilk maçında Kamerun karşısındaydı. Herkesin farklı galibiyet beklediği maçın ilk yarısında Kamerun baskılı oyunuyla Arjantin’i sahadan silmişti. Sonrasında ise Omam Bıyık’ın golüyle dev rakibi yenerek büyük bir sürprize imza attı.

Ancak turnuvada atılan gollerin hiçbiri 1986 Dünya Kupası’nda Maradona’nın İngiltere’ye attığı goller kadar ünlü değildir. Arjantinli oyuncu 2-1 kazanılan maçın ilk golünü sol elinin yardımıyla atmıştı. İngilizlerin itirazına karşın bu gol geçerli sayılmış ve oyuncu maçın ardından o anı “Tanrının Eli” olarak açıklamıştı. Ne var ki ilk gol Tanrının Eli de olsa ikinci gol futbol tarihinin en iyi gollerinden biriydi. Maradona kendi yarı sahasında aldığı topla İngiltere takımının yarısını 10 saniye içinde çalımlamış, kaleciyi de geçip golünü atmıştı. Turnuvada atılan hiçbir gol bu derece beğenilmemişti.

Tabii kaçan pozisyonlar da Dünya Kupası’na damga vurur. 1994 yılında ABD’de düzenlenen turnuva çok ilginç maçlara sahne olmuştu. Fakat, akıllarda en çok kalan Brezilya – İtalya finalinde dünyaca ünlü golcü Roberto Baggio’nun penaltıyı kaçırmasıydı. Vuruşu üstten auta giden Baggio takımının kupayı kaybetmesine neden olmuştu.

1970 Dünya Kupası elemeleri ise acı doluydu. El Salvador ile Honduras arasındaki üç maçın sonunda “Futbol Savaşı” olarak bilinen ve 100 saat süren bir savaş çıkmıştı. Savaş ABD’nin müdahalesi ile son bulduğunda ise 3000 kişi hayatını kaybetmişti.

1974 yılında ise Doğu Almanya ile Batı Almanya gruplarda karşı karşıya geldi. Herkesin merakla izlediği mücadeleyi Doğu Almanya 77. dakikada attığı golle 1-0 kazandı ama kupa yine de Batı Almanya’ya gitti.

Panama ve İzlanda’nın ilk defa yer alacağı Arjantin’in artık favoriler arasında görülmediği, ev sahibi Rusya’nın gruplardan çıkamayacağının düşünüldüğü 2018 Dünya Kupası’nda nasıl sürprizler yaşayacağımızı öğrenmeye ise az kaldı.

600TL 'ye kadar 100% bonus
ŞİMDİ OYNA